4. A lábrész (footer)
A lábrész az a terület, ahova a honlap látogatója – szemben a fejrésszel – a legutolsó alkalommal érkezik. A honlap felületének záró részlete, mintegy jelezve: itt a vége, fuss el véle.
Ennek a szerepének megfelelően ezen a részen szokás elhelyezni a jogi megjegyzéseket (copyright, adatvédelem, jogi nyilatkozat, impresszum, sablon készítője, fordítója, stb.)
Ezek a „megjegyzések”, a menüsávhoz hasonlatosak annyiban, hogy vagy közvetlen (esetleg kattintható) információkat nyújtanak a látogatóknak, vagy szintén statikus tartalommal bíró wp-oldalainkra mutatnak.
Ezek fontos információk abból a szempontból, hogy tudja meg a látogató, hogy mégis ki a honlap gazdája, milyen használati szabályok vonatkoznak rá, de nem dölünk a kardunkba, ha nem olvassák el, azaz, nem innen várjuk a látogatók siserehadát.
A lábrész tartalmához még egy apróságnak tűnő, de a WordPress felhasználói számára megjegyzés: gyakran kérdezik a WordPress Magyarország Fórumán, hogy kötelező-e a WordPress-re történő hivatkozás feltüntetése bárhol a honlapon, vagy ki szabad-e törölni, el szabad-e távolítani? (Példánkban éppen a lábrészben láthatjuk a „Köszönjük WordPress!” feliratot, ahol a WordPress egy kattintható hivatkozás.)
Jogilag a válasz: nem, egyáltalán nem tilos dolog a hivatkozást eltávolítani, egyáltalán nem kötelező sehol feltüntetni, hogy a honlapunk a WordPress tartalomkezelő rendszer alatt üzemel. A WordPress logó és név használata jogilag szigorúan korlátozott, de az a megjelenítésére, üzleti használatára vonatkozó védjegy oltalom, nem pedig feltüntetési kötelezettség.
Ugyanakkor fontosnak tartom elmondani, hogy erkölcsileg igenis kötelességünk egy hivatkozás erejéig megköszönni a fejlesztőknek, fordítóknak, az egész WordPress Közösségnek azt a sok-sok tízezer munkaórát, amit ingyenesen, szabad idejüket feláldozva tettek, tesznek ezért a csodálatos, kezesbárányként működő rendszerért.
Foltatás következik… 🙂
Tisztelet a fejlesztőknek és a hozzáértő előadóknak. Végre, sok-sok oldal átolvasása illetve átszenvedése után egy olyan tanulmány amely az idősödő elme számára is befogadható. Most mondhatom, hogy világos a felépítése és kezdő használati fogásai. Jó volna ha a szerző /fordító/ bírná cérnával és folytatná érhetően a továbbiakat, hogy a hozzám hasonlók is használhassák ezt a klassz alkalmazást.
Köszönettel: Imre
Kedves Imre!
Köszönet a tagadhatatlanul jóleső dicséretért!
Sajnos, a rendelkezésre álló szabadidő meglehetősen szűkös, de a folytatás nem fog elmaradni… 😉