Karácsonyi ajándékként megkaptuk a WordPress csapattól a 2.9-et, majd így két hétre rá megérkezett az első, javító/foltozó verzió hozzá.
Pár perce már magyarul is elérhető, amíg a frissítést telepítitek, gondoltam összeszedek pár dolgot, ami változott a 2.9-ben és a 2.9.1-ben (mert hogy a nagy Karácsonyi hajrában nem igazán volt időnk a 2.9 újdonságaival foglalkozni)
Nos, a 2.9, mint minden korábbi WordPress verzió egy Jazz zenész neve alatt jön ki, ez a kiadás Carmen McRae nevét öregbíti.
Főbb újdonságok:
- Lomtár az összes funkcióhoz (hozzászólások, oldalak, bejegyzések…), ez azt is jelenti, hogy eltűntek a megerősítést kérő ablakok. Mivel így nem lehet egy kattintással törölni a dolgokat.
- Beépített képszerkesztő, ami tud forgatni, vágni, átméretezni, tükrözni
- Tömeges bővítmény kompatibilitás ellenőrzés, és frissítés
- Egyszerűsített videó beillesztés
További technikai újdonságok:
rel=canonical
tulajdonság a linkekre, a jobb kereső optimalizációért- Automatikus adatbázis optimalizálási lehetőség, ha a wp-config.php-ba beillesztjük a következő sort:
define('WP_ALLOW_REPAIR', true);
- Lehetőség van minden bejegyzéshez egy előnézeti képet rendelni. Ez főleg a magazin jellegű sablonoknál lesz hasznos
- Bevezetésre kerület a hozzászólás-meták, vagyis minden hozzászóláshoz lehet kulcs, érték párokat rendelni, ahogyan a bejegyzésekhez is.
- Lehetőség van egyedi post típusok beállítására (nem csak post, page és attachment, mint korábban)
- Lehetőség van egyedi sablon könyvtárak megadására, szerver szinten megosztott sablon könyvtárak támogatására, és arra hogy egy bővítmény aktiváljon egy sablont
- Frissítésre került a TinyMCE és a SimplePie
- Az oldalsávokhoz ezentúl lehet leírást is hozzárendelni
- Az egyes kategóriáknak lehetnek saját sablonjai, nem csak ID alapján, ahogy korábban is, hanem slug szerint is
- A regisztráció és a profil rész kibővítve, így további adatokat lehet bekérni (pl Twitter felhasználónév), vagy bármit, ami csak eszünkbe jut.
- Az XML-RPC API frissítve lett, így most már regisztrációs adatokat is lehet módosítani, és bekerült némi Atom protokoll frissítés is.
- Lehetőség van olyan kép galériák összeállítására, amelyek nem csak az aktuális bejegyzés képeit tartalmazhatja, hanem bármelyik korábbi bejegyzés képeit is.
- A sablon és bővítmény szerkesztő megjegyzi az utoljára használt sort, és oda ugrik vissza a következő szerkesztésnél.
- A Press This bookmarklet gyorsabb lett, mint valaha.
- Az egyedi taxonómiák már szerepelnek a WXR exportokban (ezt a hibát én jelentettem 😉 )
- Valamit a bővítmény fejlesztők számára jó hír, hogy bekerült pár új hook és filter is 🙂
A 2.9.1 pedig további 24 hibajavítást tartalmaz, akit nagyon érdekelnek a részletek, azt itt nézelődjön.
Tessék amúgy nagy levegőt venni, tavaszra a nyakunkon lesz a WordPress 3.0, amelyik kiadásban egyesülni fog az MU-val 🙂
Szép lista, köszönjük! A 3 szerencsés szám :), várjuk nagyon!
Van két hibás szó a cikkben:
türközni
Autómatikus
Szűcs Ádám
Kedves Ádám!
Köszönjük az észrevételt. Javítottuk a hibákat.
… és a többi 14-et is, amit azért tettünk bele, hogy ki, mennyi elírást fog felfedezni. Gratulálunk! Te lettél az első helyezett! 🙂 🙂 🙂
Nem igaz, csak viccelünk, tényleg köszönjük, hogy figyelmes voltál!
hát én tegnap frissítettem a 9.1-re erre ma hajnalban feltörték az összes wordpresses oldalam, önök szerint lehet valami összefüggés?
Átnéztem a legtöbb biztonsági oldalt, és sehol sem találtam wordpress 2.9.1-re biztonsági rést, vagy ismert sebezhetőséget.
Miután közel 600.000-en töltötték le világszerte a 2.9.1-et, ha lenne ilyen hiba (ilyen súlyosságú legalább 2 éve nem volt) elég hamar kiderült volna.
hát nem tudom, a mai nap nagyon sok oldalt feltörtek ettől a csoporttól, volt benne wordpresses és votl benne joomlás is, joomlánál kiderült egy biztonsági rés okozta hát tényleg reménykedem hogy wp-nél nem volt ilyen. (mellesleg az index fájlokat cserélték csak le)
Akkor a hiba nálad van.
Olvasd végig a fórumunkból ezt:
http://forum.word-press.hu/topic/1642-lotmachinesguide-cn-iframe/
„Lehetőség van olyan kép galériák összeállítására, amelyek nem csak az aktuális bejegyzés képeit tartalmazhatja, hanem bármelyik korábbi bejegyzés képeit is.”
Ezt hol találom?
Nagyon részletes és hasznos a lista amit készítettél a 2.9 -es verzióban történt változásokról. A 3.0 valószínűleg nagyon pozitív bumm lesz ismét.
tzs:
az admin felületen én sem találtam ilyen részt.
Úgy gondolom, hogy a gallery shortcode API lett képes erre a funkcióra, de még felület nincs rá. (Ahogy az egyedi taxonómiákhoz vagy az egyedi bejegyzés típusokhoz sincs)
Ok akkor majd belenézek a forráskódba.
3.0 MU beépülése azt jelenti, hogy a BuddyPress egyszerűbben lehet majd integrálni, vagy a BP egy teljesen külön rendszer? Nem próbáltam még csak érdekelne.
2.9.1-ből mikorra várható a magyar verzió?
A múlt hét óta már elérhető a 2.9.1 magyar verzió frissítése, amennyiben az admin felületről frissíted a wp-t.
Az az igazság, hogy az automatikus frissítést nem nagyon mertem még használni de csinálok egy mentést és kipróbálom. 🙂
Köszönöm!
Nálam eddig mindig tökéletesen működött a frissítés admin felületről több oldal esetében is. Persze egy mentés azért nem árt előtte… 🙂
Mindenképpen. 🙂
Én egyszer jártam meg a menüből történő frissítéssel – minden jól megy, ha nem az alapértelmezett sablont használod! Sajnos a saját képemre formált kubrick beállításait úgy szétverte, hogy csak kapkodtam a levegő után.
Szerencsére az admin felületen a frissítésre kattintva választhattam, hogy automatikusan vagy kézzel akarok frissíteni és adott egy linket is a rendszer ahonnan le lehetett tölteni a teljes telepítőcsomagot. Éltem a lehetőséggel és maradtam a kézi frissítésnél. 🙂
Röstellem, de csak most neztem errefele.
Kivancsi leszek hogy oldjak meg a MUval egyesulest, teny, nincsenek benne rossz dolgok, de egy ATLAG BLOGGER szamara, a mu funkcioi hasztalanok, sot zavaroak.
Arról volt szó, hogy a telepítéskor (sőt akár utána is) kiválasztható, hogy MU változatot akarja-e használni az ember, vagy a standalone-t.
Aham, kerdes, hogy meg mindig az a scenario van-e, hogy minden blog kulon tablakat kap? Mert akkor azt ugy nem kellene talan megcsinalni, nagyon adatbazispazarlo.
@nagy csaba: a titok nyitja az, hogy kell egy copy-t csinalni a default temabol, es akkor abba mar azt irsz at, amit akarsz, fixen az lesz benne. Favago technika, de ez van…
Minden blog saját táblákat kap.
Ennek az oka pedig – szerintem – a szeparáció, és a skálázhatóság.
Pl. kevesebb hibalehetőséggel jár az ha az ember szűz táblákat kap, amiben csak ő írkál, mint mondjuk egy nagy és ömlesztett táblát, amiben benne van másik ezer ember cucca is.
Másrészt, így nem jár folyamatos ellenőrzéssel és felesleges sql műveletekkel az adatváltozások (leellenőrizni, hogy az updatelni való bejegyzés, link, oldal, címke, stb tényleg az enyém-e, és nem Józsié). Ugye mivel mondjuk ha az előbb említett 1000 ember írhat abba a táblába, akkor az ő INSERT/UPDATE/DELETE/REPLACE sőt a GROUP BY os SELECT műveletei is lockolhatják a táblát. Amivel lassul az alkalmazás futási ideje.
Harmadrészt kevesebb gányolást igényelt ez a megoldás, mint átírni az egészet egy táblás módszerre (ugyanis a táblák struktúrája 100%-ban megegyezik a standalone install tábláival).
– Azt mondja meg valaki, hogy miért van az, hogy az admin felületen a bejegyzés írásánál fehér alapon fehérek a betűk és csak html mód van, visuálisba nem is tudok váltani.
– Kép, videó, audio és média hozzáadása nem működik, hiába klikkelek, nem történik semmi. (Jobb klikkel, megnyitás új ablakban úgy megnyílik amúgy)
– Képernyő beállításai opció (akárcsak a súgó) nem működnek. Megnyit egy új linket, de ugyanazt látom, mint előtte.
Valaki tudja a megfejtést?