Ezen a honlapon már mindenféle „Hogyan….”-nal lehetet találkozni, de a telepítés menetével még nem. Ez nem csak az állandó időhiány (eredendő lustaság), a rohamosan fejlődő WordPress-verziók miatt van, hanem azért, mert a WordPress telepítése előtt még akadnak tennivalók.
A WordPress Magyarország hivatalos oldalán, a dokumentációk között olvasható a híres 5 perces telepítés menetének leírása magyar nyelven. Természetesen én is ennek a metódusnak megfelelően fogom a továbbiakban bemutatni a telepítés menetét, egy valódi, ingyenes tárhelyszolgáltató tárhelyén. (Nem reklámból került ide a telepítés, hanem azért, mert a WordPress Magyarország Fórumán sokszor látom, hogy az első próbálkozások általában az ingyenes tárhelyszolgáltatók valamelyikénél történik, és – mint tudjuk – ma már semmit nem adnak ingyen; szolgáltatások (részek) hiányoznak, nincs közvetlen támogatás, angol nyelven kell megbirkózni a kesze-kuszasággal, könnyen el lehet tévedni a szakszövegben, stb. ,stb.)
A WordPress legutóbbi, 3.2 verziószámú, George Gershwin kódnevű (a WordPress verziókat a szerzők rendre egy-egy jazz-zenészről nevezik el) változata kb. 2 héttel ezelőtt jelent meg, majd frissítették a 3.2.1-es verziószámra. Nem volt más hátra, mint ezt a megjelenést kihasználva közzétenni, hogyan is kell a WordPress 3.2.1-et telepíteni.
Amint az majd a továbbiakban látható lesz, ez az ismertető nem rövid lélegzetű, hanem szinte már túlzóan alapos, valóban lépésről-lépésre haladva mutatja be a telepítés menetét, a legfontosabb pontokat képpel illusztrálva, kiegészítő magyarázattal ellátva. A WordPress-hez is, mint bármi máshoz az életben, kellő tisztelettel, alázattal, szenvedéllyel, megismerési vággyal, türelemmel és kitartással kell közelíteni. Ha komolyak a szándékaink, akkor sikerülni fog, nagyon is hamar… 🙂
Aki teljesen kezdő, annak javaslom, hogy nyomtassa ki ezt az írást, tegye maga mellé (íróeszközzel egyetemben), és csapjon bele a lecsóba! 🙂
A telepítéshez szükségünk lesz az alábbiakra:
- a WordPress legfrissebb verziójára, amelyet mindig a WordPress hivatalos oldaláról célszerű letölteni,
- egy megfelelő tárhelyre, amely lehetővé teszi a WordPress futatását (hangsúlyozottan a fizetős tárhelyeket ajánlom, mint pl. a Maxer.HU, vagy a Hostgator.com oldalait, mert ott nem érhet bennünket kellemetlen, ingyenes, meglepetés…),
- egy fájlkezelő szoftverre, amely tudja kezelni az FTP kapcsolatot.. Én a Total Commandert használom, már csak a koromból adódó nosztalgiából is. Természetesen, ízlések és pofonok…., és
- egy webböngésző programra, amely mi is lehetne más egy vérbeli WordPress-esnek, mint a Firefox, vagy a Google Chrome.
- papír és íróeszköz, mert nem elegendő a telepítésben járatlan furcsaságokat követni, meg kell jegyezni a felhasználóneveket, jelszavakat, webcímeket, hogy később is visszataláljunk oda, amit alkottunk
1. Válasszunk egy alkalmas tárhelyet a WordPress telepítéséhez
Amint az előzőekben említettem, javaslom a fizetős tárhelyeket a meglepetések elkerülése céljából. A tárhelynek meg kell felelnie a WordPress futtatásához szükséges alapvetéseknek:
a.) A „http://000webhost.com” címet beírva (idézőjelek nélkül) a böngészőbe, az Enter-billentyű lenyomását követően a szolgáltató főoldalára kerülünk, ahol az „Order Now” feliratra kattintva megkezdődik a tárhelyfoglalás folyamata. (A „Free Hosting” oszlopban található feliratra, merthogy az az ingyenes…)
b.) Szép sorban, nyugodtan, értelemszerűen és megfontoltan kell kitölteni a felajánlott mezőket: a leendő domain nevet (nálunk: wp321proba) alaposan fontoljuk meg, mert később jelentősége lesz; legyen egyszerű, könnyen megjegyezhető és beszédes, illeszkedjék honlapunk majdani témáihoz. A Your name (Név) mezőbe tetszőleges nevet, becenevet (nickname) megadhatunk, de jó, ha ügyelünk arra, hogy csak az angol abc betűit és számokat tartalmazhat általában.
A Your mail (Email cím) mezőbe élő, létező email címünket adjuk meg, mert a büdös életben nem fogunk különféle lépéshez szükséges, általában konfirmáló, ellenőrző leveleket kapni.
A Password (Jelszó) mezőt kétszer is ki kell töltenünk (itt is hasonlóak a karakter-használati szabályok, mint a nevünk megadásánál), mert rögtön azt igyekeznek biztosítani, hogy egy melléütés miatt nehogy az elején megakadjunk és a rendszert feleslegesen terheljük jelszavunk kibogozásával. A jelszó hossza általában minimum 6-8 karakter kell, hogy legyen.
A reCaptcha mező azt a célt szolgálja, hogy ne automaták, robotok regisztrálják halálra a rendszert, hanem valamiféle embesrszabásúak. Az üres mezőbe kell írni azt a kifejezést, amit látunk. Ha túl bonyolult, rosszul látható, akkor a két, önmagába záródó nyíl jelre kattintva újat kapunk, és addig kattintgathatunk, amíg azt nem gondoljuk, hogy ezt már képesek vagyunk elolvasni, beírni hibátlanul a mezőbe.
Az I agree term of service melletti jelölődobozra kattintva fogadhatjuk el azt a szerződési feltételt, ami nélkül nem enged tovább a rendszer, amit nem szoktunk elolvasni.
A Create My Account (Hozza létre a felhasználói fiókomat) feliratra kattintva elindul a tárhely kialakítási folyamat, amely pár másodpercet, esetleg 1-2 percet vesz igénybe.
c.) A rendszer értesít bennünket, hogy a tárhely kialakítása folyamatban van, a böngésző felajánlja, hogy megjegyzi a jelszavunkat. Jegyeztessük meg, de biztos ami biztos: ilyenkor még emlékezünk a jelszavunkra, felhasználói nevünkre – írjuk fel gyorsan!
d.) Arról, hogy a tárhely üzemkész, nem csak a webes felületről értesülhetünk, hanem egy emailben is tájékoztat bennünket a szolgáltató, a legfontosabb adatokat csokorba szedve. (A jelszó helyét csillagozzák, de ennek ne dőljünk be – nem a sok csillagot kell majd beírnunk, hanem azt a jelszót, amit az előbb gondosan felírtunk, ugyebár? 🙂 )
2. Alakítsuk ki tárhelyünkön az adatbázist
A MySQL-ről, azaz az adatbázisról (DB – DataBase) egyszerű földi halandónak elegendő annyit tudni, hogy az előbb létrehozott tárhelyünkhöz tartozik egy adatbázis-hely is, amit a tárhely-kialakítás során lefoglal nekünk a rendszer. Úgy kell elképzelni, hogy a WordPress-t működtető fájlok a szoba egyik sarkában futkároznak, hajtják végre a program szerinti parancsokat. Ha a parancs végrehajtásához szükség van egy adatra, akkor az előszobán keresztül átfutnak a másik szobába (vagy akár másik épületbe), felragadják a meghatározott rendben lerakott adatok közül azt, amelyre szükségük van, visszaviszik az eredményt, újabb adatot vesznek elő. Mindezt piszok gyorsan, jó esetben ütközések nélkül.
Azzal, hogy létrehozzuk a WordPress számára meghatározott és szükséges adatbázis, megteremthetjük a lehetőségét az adatszoba kialakítására. (Majd a telepítés során közöljük az egyik szoba, azaz a fájlrendszer, és a másik szoba, azaz az adatbázis helyzetét, a szabad közlekedés kódjait.)
a.) A böngészőnkben értesültünk az előbb arról, hogy elkészült a tárhely. Ugyanott van egy link, amely arra invitál bennünket, hogy lépjünk be a tárhelyünk ellenőrző vezérlőpultjába (Control Panel – CC), ahol minden szükséges folyamathoz találunk eszközt, kezelőfelületet. Az [ Enter Control Panel ] feliratra kattintva – az email címünk és jelszavunk birtokában – el is jutunk a vezérlőpultunkra.
c.) A felajánlott mezőket tetszés szerinti adatokkal töltsük ki (itt is: angol abc és/vagy számok), és jegyezzük is fel azonnal, a WordPress telepítésénél nagy szükség lesz rájuk a MySQL database name (MySQL adatbázis név) és a MySQL user name (MySQL felhasználói név) a kiegészítéssel együtt értendő, kompletten kell felírni.
A mysql12.000webhost.com a MySQL kiszolgáló (host) webes elérési címe, ami a legtöbb esetben localhost szokott lenni. Ugyancsak a telepítéskor lesz szükség erre a névre, tehát, már ilyenkor jegyezzük fel, ha eltér a szokásostól.
3. Szerezzük be, és töltsük fel a tárhelyre a WordPress legfrissebb verzióját
a.) A WordPress legutóbbi verziója sok helyről beszerezhető, de legbiztonságosabban mégiscsak a hivatalos oldalakról érdemes beszerezni, mert ellenőrzött, eredeti és garantáltan vírusmentes.
A WordPress hivatalos oldalán elérhető a verziók angol, és magyar nyelvű változata is. Jelen telepítési útmutatónkhoz a WordPress magyar nyelvű hivatalos változatot használjuk ami a böngészőbe írt „http://hu.wordpress.org/releases/#latest” címen érhető el.
a1.) A Total Commander fájlkezelővel hozzunk létre számítógépünk egyik sarkában egy wordpres-321-core névre, találóan és nagy fantázival, keresztelt alkönyvtárat, ahova majd letöltjük/elmentjük az eredeti, tömörített formátumú verziót.
a2.) Írjuk be a böngészőbe a legutóbbi változat elérését lehetővé tvőő címet, majd kattintsunk a legutóbbi verzió zip feliratra, majd az előző pont szerint létrehozott alkönyvtárba irányítsuk a wordpress-3.2.1-hu.zip nevű tömörített fájlt.
a3.) Az a1.) pontban létrehozott könyvtárba tömörítsük ki a letöltött fájlt, mert majd a következőkben ezt töltjük fel a fájlhelyünkre
b1.) A tényleges telepítés előtti utolsó feladatunk a kitömörített fájlok feltöltése tárhelyünkre, amit szokás FTP-zésnek (File Transfer Protokol – fájl átviteli eljárási rend) is nevezni. Az FTP kapcsolat létrehozható a Control Panelen keresztül, vagy más alkalmas FTP programmal is. Én a Total Commander-t használom erre a célra is. Az FTP kapcsolódáshoz szükséges adatok a Control Panel-ben tekinthetőek meg a Files részben, a View FTP Details ikonra történő kattintást követően.
Az átvitel módjánál a passzív módot kell bejelölni.
Fontos! Azokat a fájlokat kell feltölteni a megadott könyvtárba (ahova telepíteni akarjuk a WordPress-t, amelyeket kibontottunk, esetünkbe a public_html könyvtárba), amelyeket az előzőekben kibontottunk. És azonos fájlszerkezettel is! Hogy pontosan melyek is ezek a fájlok és alkönyvtárak, a csatolt képről pontosan leolvashatóak. (Végülis, ezek azok, amelyek a wordpress 3.2.1-hu.zip fájl wordpress könyvtárában találhatóak.)
4. A híres, 5 perces WordPress telepítés
Amint az előzőek szerinti előkészítő munkákkal végeztünk, nem marad más hátra, mint elvégezni a WordÍpress tényleges telepítését. A telepítő annyira egyszerű, hogy méltán érdemelte ki az „5 perces” elnevezést, amely valójában kevesebb, mint 5 perc. 🙂
a.) Győződjünk meg róla, hogy minden fájlt feltöltöttünk, oda ahova kellet és ahova akartuk, megvan minden felhasználónevünk, jelszavunk, elérési címünk (webhely url címe, MySQL felhasználónév és jelszó), kedvünk, reményünk.
b.) Írjuk be a böngészőnk címsorába a webtárhelyünk szerinti elérési címet, és nagyképűen nyomjuk le az Enter billentyűt. Ha mindent jól csináltunk, akkor az alábbi képernyő fogad bennünket:
Két mezőt sárgával jelöltem be: az Adatbázis kiszolgáló címe általában localhost szokott lenni (erről már írtam az előzőek során). A Tábla előtag-ról annyit kell tudnunk, hogy az adatbázisban nem lehet azonos névvel jelölt adat, és ez az előtag azt biztosítja, hogy egy WordPress-hez tartozó adatokat egy előtaggal jelölje meg. A rendszer felajánlja a wp_ előtagot, amit írjunk át wp_akarmi_–re. (Természetesen a wp_ rész kötelező, a többi lehet akármi.)
g.) Innen már semmi nem ment meg bennünket attól, hogy készen legyen a honlapunk. Bejelentkezhetünk, vagy megnézhetjük az elkészült honlapot (amivel azért még lehet sok kellemes és nehéz pillanatunk is).
Remélem, hogy segítettem!