Könnyű megérteni az akadálymentesítés lényegét: a felhasználók legszélesebb köre képes a honlapodat használni. Nehéz konkrétan megmondani, hány felhasználót érint, de megpróbálom megbecsülni.
Magyarországon a honlapodat:
- 2 millió emberrel több tudja használni, ha az oldal kisméretű készülékekről is jól olvasható;
- 1 millió emberrel több tudja használni, ha az oldal tipográfiája is jó;
- 500 ezer emberrel több, ha billentyűzetről is használható;
- 40 ezer emberrel több, ha a videók feliratozva vannak;
- 30 ezer emberrel több, ha képernyőolvasóval is használható.
Nem a számösszeg a lényeg, hiszen ezeket még senki sem mérte meg pontosan, hanem a nagyságrend. A honlap rejtett akadályai miatt sokan elhagyják az oldalt, de ezt nem képes kimutatni egyetlen egy webanalitika sem!
A fenti felsorolásból az is kiderül, hogy az akadálymentesség alapvető feltétele a reszponzivitás (vagy ennek megfelelő technológia). A webergonómia és a szabványos kódolás szintén szükséges. Ha ennek a három feltételnek megfelel, akkor már valószínűleg 90 százalékban akadálymentes. A fennmaradó 10 százalék pedig a fogyatékossággal élők egyedibb (de egyáltalán nem különleges) igényét szolgálja.
A jelenlegi helyzet az, hogy a honlapok többsége 2016-ban mégsem felel meg az első három kritériumnak sem. Ennek pedig nem a WordPress az oka.
A WordPress nem véletlenül lett a világ legelterjedtebb tartalomkezelő rendszere. Hogy továbbra is élen járjon, 2014-ben létrehozták az akadálymentességgel foglalkozó csoportjukat, amelyben a világ legjobb akadálymentességi szakemberei is ingyen megosztják a tudásukat.
A web-akadálymentesség nem szubjektív műfaj, az USA-ban, Kanadában és Ausztráliában jogszabály rögzíti, és egyetemi szintű tantárgy. Minden ország jogszabályának és az egyetemi oktatásnak is alapja a W3C által kiadott Web-akadálymentességi irányelvek (WCAG 2.0). A dokumentum gyakorlati útmutatásai, függelékei több ezer oldalt tesznek ki. Ezeket ismerjük mi, szakértők.
A WordPress a 4.2 változat óta lett észrevehetően akadálymentesebb. Mit jelent ez?
- Megtörtént az admin-felület teljes akadálymentesítése. Ebbe beletartozik a tipográfia, a hibátlan HTML-kódolás, a képernyőolvasó számára értelmezhető jelzések elhelyezése, hogy minden ‒ vezérlőelem-kijelölő eszköz (magyarán egér) nélkül is ‒ elérhető, pusztán a billentyűzet segítségével.
- Az Accessibility ready címke jelentése: akadálymentességre alkalmas. Az olyan sablonokat lehet ezzel a címkével ellátni, amelyek megfelelnek a WordPress akadálymentesítési irányelveinek (amelynek alapja szintén a WCAG 2.0), és ezt egy szakértő is ellenőrizte.
A WordPress adminisztrációs felülete most már akadálymentes, és a WordPress maga is alkalmas olyan honlapok kezelésére, amelyek megfelelnek a WCAG 2.0-nak.
Néhány szó még a gyengénlátó (akadálymentes, vakbarát) változatról:
A legközelebbi cikkemben rövid áttekintést adok néhány fontos akadályról, amely sokak számára megnehezíti vagy lehetetlenné teszi a honlap olvasását, használatát.